Custom image

CCA

page under construction...............

 

Co-Curricular Activities 2016-17



Co-Curricular activities are very essential for the all round development of the students. Children have been divided  into four Houses/ Sadans.
i)  Subash Sadan
ii) Tagore Sadan
iii) Ashok Sadan
iv) Raman Sadan

Different types of competitions are conducted in the Vidyalaya in
both Primary and Secondary wings.  In the Primary Section there are three Groups.
Group-1. Class I
Group-2. Class II to III
Group-3. Class IV & V
In Secondary section, there are two Groups. 
Group-1. Class VI to VIII
Group-2. Class IX to XII


Following competitions are to be conducted in CCA periods duirng 2015-16

Utkal Divas
House Meeting
Dr.B.R.Ambedakar Jayanti
Sanskrit Shlok Recitation
English Extempore Speech
Hindi Ashubhashan Pratiyogita
Vigilance Awareness Week
English poem Recitation
World Population Day celebration
Hindi Kavita Path Pratiyogita
House Meeting & House Board Decoration
Painting Competition
English essay Writing Competition
Hindi Nibandh Pratiyogita
Independence Day Celebration
English Debate Competition
Hindi Vad-Vivad Pratiyogita
House Meeting & House Board Decoration
Teachers Day Celebration
Hindi Sulekha Pratiyogita
Hindi Pakhawara Ka Ayojan
Hindi Divas Celebration
Solo Song Competition
Group song Competition
Antyakshari Competition
English Calligraphy Competition
Rangoli Competition
UNO day Celebration
Quiz Competition
Group Dance Competition
Group Discussion (English)
Children's Day Celebration
Ekanki Natak
Thematic Competition
One act Play (English)
House Meeting & House Board Beautification
KVS Foundation Day Celebration
English word building Competition
Netajee Jayanti Celebration
Republic Day Celebration
Martyr's Day Observation

House Masters & Associates (Sec & Sr. Sec ) for the session 2015-16

Patron in Chief : Sri B. K.PRADHAN, PRINCIPAL

CCA  Co-ordinator -Mr. L.C.Yadav, PGT, Hindi

Associate - G.Gagaria, PGT(Eco)

S.NO. HOUSE HOUSE MASTER'S NAME ASSOCIATE HOUSE MASTER
1 SUBHASH SADAN

Mr. T.Mohanty

Mr. Manoj TGT(HINDI)
Mrs. L.M. Ojha
Mr. A.K. Dash TGT(SST)
2 TAGORE SADAN S.P. Dash Mrs. Arti Kumari TGT(BIO)
Mr. P.C.Kar,TGT(MATHS)


3 ASHOK SADAN Mrs. R.Soreng Mr. N.Khuntia PGT(MATHS)




4 RAMAN SADAN Mrs. S.Kumari Mr. P.Paswan TGT(SST)
Mr. S.Bhoi TGT(MATHS)

 

PRIMARY SECTION

CCA CO-ORDINATOR- Mr. K. BAG, PRT

S.NO. HOUSE HOUSE MASTER'S NAME ASSOCIATE HOUSE MASTER
1 SUBHASH SADAN


Mrs. S. Sahoo, PRT

Mr. K. Swain


2 TAGORE SADAN Mr. A. Mantry Mr. G.Behera


3 ASHOK SADAN Mr. M.K. Ghadei

4 RAMAN SADAN Mr. S.K. Behera Ms. A. Hazra, PRT


हिन्दी पखवाडा-2013-14

रमन सदन

टैगोरे सदन

सुभाष सदन

अशोक सदन

रिजल्ट